08 травня 2024

8 травня 2024 року – День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

          


Цього року Україна вперше відзначає 8 травня як День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років – найкривавішому глобальному конфлікті, внаслідок якого загинуло від 50 до 85 млн людей.

Символом памʼяті про Другу світову війну з 2014 року в Україні, як і в Європі, є мак памʼяті.

Головна мета цього дня – гідно вшанувати пам’ять українських воїнів, які зробили свій героїчний внесок у перемогу Антигітлерівської коаліції, та висловити повагу всім тим, хто боровся проти нацизму.

У 2023 році Президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт про встановлення 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

День пам’яті та перемоги – це нагадування, що Друга світова розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в СРСР, а також мовчазного небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам.

Варто нагадати, що українці на боці антигітлерівської коаліції зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Мільйони українців чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах. Майже всі українські підприємства були переорієнтовані на потреби оборони. Водночас українська земля була одним з основних театрів воєнних дій, місцем масштабних битв і найзапеклішого спротиву.

Обидва тоталітарні режими під час окупації території України здійснювали численні злочини проти цивільного населення – Голокост, масові вбивства та депортації народів. Втрати українців у Другій світовій – близько 8 мільйонів осіб (із них п’ять мільйонів – цивільних та три мільйони військових).

Нині спадкоємицею сталінського режиму є російська федерація, яка привласнює перемогу над нацизмом та активно культивує міфи про Другу світову війну не лише всередині власної країни та серед держав, які колись були частиною СРСР, а й маніпулює ними в Європі та світі. Держава-агресор використовує перемогу в Другій світовій війні й свою нібито «виключну роль» в ній як індульгенцією на вчинення масових злочинів в Україні – проти військовополонених і цивільних. Кульмінацією цієї агресивної політики Російської Федерації став напад на Україну в 2014 році та злочинне повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року.

Як наголосив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у Телеграмі з нагоди Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років, світ повинен діяти сьогодні, аби захистити глобальну безпеку, а не тільки памʼятати тих, хто віддав своє життя заради цього.

Як зауважив очільник уряду, 8 травня – День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, і для світу цей день став нагадуванням про страшні злочини проти людяності та жахи війни. Нагадуванням, що зло «ніколи знову» не має повторитися.

«Однак 2014 рік показав, що памʼятати – не достатньо. А 2024 рік довів, що не зупинене вчасно зло обернеться на ще більшого монстра. Сьогодні українці, як і майже вісімдесят років тому, платять високу ціну в боротьбі зі злом – цього разу з Росією та рашизмом, який визрів із радянської ідеології», – підкреслив Шмигаль.

Він вважає, що «світ повинен визнати, до яких наслідків призводить нерішучість. Світ повинен діяти сьогодні, аби захистити глобальну безпеку, а не тільки памʼятати тих, хто віддав своє життя заради цього».

Україна має перемогти, свобода і справедливість мають перемогти, і лише так можна зупинити Росію, у пам’ять про тих, хто віддав життя за мир у Другій світовій війні та в пам’ять про тих, хто загинув, захищаючи Україну та демократичні цінності майбутнього, підкреслив Прем’єр-міністр.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що саме сьогодні, 8 травня, більшість народів світу вшановує памʼять усіх, хто боровся з нацистським злом.

«Ми всі думали, що після уроків Другої світової війни зло більше не відродиться. Що світ більше не знатиме, що таке бомбардування й атаки, окупація та депортація, катування і вбивства. Проте ми знаємо. І боремося. Боремося з російським злом, яке відродилось і набуло ще більшої жорстокості. Ще більшого прагнення до поневолення. Ще більшого прагнення до знищення. Ми бʼємося за своє. За свою незалежність. Свій суверенітет. Свою свободу та свою країну. За кожне місто, за кожний сантиметр української землі», – заявив Стефанчук.

Голова Верховної Ради підкреслив, що Україна не одна у цій боротьбі. «Разом із нами вільні країни, надійні союзники та партнери, які сьогодні обʼєднані. Довкола України та спільної перемоги», – додав спікер.

Сьогодні Українці зі зброєю в руках захищають Європу і дають шанс на побудову більш тривкого миру і створення нової, справедливішої, світової системи безпеки. Умовою для цього є перемога над росією, відновлення територіальної цілісності України та унеможливлення майбутньої агресії російського імперіалізму проти будь-кого на планеті. Сьогодні в умовах агресії, як і в часи Другої світової війни, єдиний шлях відновлення миру перемогти загарбника.

2024 року Україна зустріне День пам’яті під час іншої повномасштабної війни. Відзначаючи 79-ті роковини закінчення Другої світової війни, ми віримо, що в календарях незабаром зявиться День перемоги над росією.

Україна вшановує кожного, хто боровся з нацизмом та загинув або постраждав від бойових дій!

 

Немає коментарів:

Дописати коментар