12 березня 2022

Впоратись зі стресом під час війни: 8 кроків для учителів та батьків

         

 Після початку війни Росії проти України рівень небезпеки та тривожності в українському суспільстві неймовірно зріс. Діти з регіонів, у яких ведуться активні бойові дії, переживають стрес, наслідки якого зараз складно передбачити. Вони чують стрілянину, відчувають ймовірність смерті, часто бачать смерть інших.

       У відносно безпечних регіонах ситуація теж критична. Постійні повітряні тривоги, тисячі переляканих внутрішньо переміщених осіб, нерозуміння майбутнього – з таким стресом може впоратися навіть далеко не кожен дорослий.

Звісно коли існує загроза життю високі рівень стресу і тривожність це невід’ємна складова і позбутися її неможливо й неприродно. Але як говорити з дітьми про ситуацію, яка склалася, і як хоча б ненадовго знизити дитячі переживання? Переклали та адаптували до українських реалій фахові поради Річарда Кервіна, освітнього експерта та викладача David Yellin College навчальний заклад для вчителів у Єрусалимі.

Пролийте світло на жорстокість

Обговоріть з дітьми їхні страхи та почуття. Зараз це надзвичайно важливо, а замовчування точно не призведе ні до чого хорошого. Покажіть їм, що вони не самі, що разом з ними таку ситуацію переживає багато людей. І разом вони значно сильніші. Дайте ім’я страху, а якщо є можливість  то намалюйте його. Візуалізація страху один із найефективніших методів боротьби з ним.

Зупиніть відчуття безпорадності

За можливості залучайте дітей до різних ініціатив та допомоги іншим. Це може бути плетіння сіток у шкільному спортзалі, малюнки та листи українським військовим або постраждалим дітям. Долучайте їх до кібер ініціатив. Деякі з них навіть розроблені у вигляді гри. Навіть зйомка відео у ТікТок вже великий внесок. Або пост у соцмережах. Дія завжди ефективніша у боротьбі з тривожністю за бездіяльність.

Розробіть плани про безпеку

Як поводитися під час повітряної тривоги? А як під час артилерійного обстрілу? Що таке зелений коридор і як правильно ним користуватися? Що таке речі першої необхідності? Що робити, якщо загубилися? Пояснюйте все це дітям. І будуйте плани поведінки у ризикових ситуаціях. Діти це маленькі дорослі. Залишати їх непоінформованими погана ідея.

Збудуйте машину часу

Запропонуйте своїм учням або власним дітям збудувати або уявити машину часу. Ця машина часу здатна перенести вас у різні історичні епохи. Щойно опинитеся там, проаналізуйте разом із дітьми, з якими труднощами стикалися люди під час війни. Спробуйте порівняти ваше становище зі становищем та умовами, в яких жили люди у ті часи.

Станьте друзями по листуванню

Думаєте, друзі по листуванню давня традиція, що віджила себе? За таких екстремальних умов як сьогодні дружбу в листуванні можна відродити. Запропонуйте учнями обмінюватися електронними листами, повідомленнями чи короткими відео із дітьми, що перебувають зараз у інших містах, бомбосховищах чи тимчасових притулках. Ви та ваші діти можете стати вдячним слухачем та голосом підтримки для інших дітей.

Зверніться за психологічною допомогою

Якщо ваша дитина отримала сильну психоемоційну травму через те, що стала свідком бойових дій, і ви бачите різке порушення в її поведінці, то зверніться за допомогою.

Зокрема Фонд «Маша» спільно з центром нейропсихології «Рівновага» нададуть вашим дітям безкоштовні онлайн-консультації фахівців.

Вірте у силу своїх дітей

Пам’ятаєте про 11-річного хлопчика, який самостійно перетнув кордон? Ваші діти значно сильніші, ніж ви про них думаєте. Незалежно від ситуацій, з якими вони зіткнуться, вони обов’язково повернуться до нормального життя і будуть жити далі. Вірте в них. Вірте у те, що вони впораються.

І головне показуйте власний приклад

Золоте правило, що виховати можна лише своєю поведінкою на війні як ніколи актуальне. Будьте людяними та шукайте опору всередині, гуртуйтеся і допомагайте один одному. «Дорослий»  у цій ситуації найкраща опора для дитини.

                        Всеукраїнський проєкт «Мамо, я бачу війну

В Україні запустили проєкт «Мамо, я бачу війну» для допомоги дітям, які постраждали від війни. Організатори планують створити найбільший і найцінніший у світі маніфест-колаж із дитячих малюнків про війну в Україні, який залишиться назавжди в цифровому просторі за допомогою NFT-технології.

У подальшому фотоколаж буде продемонстровано на міжнародному благодійному аукціоні. Отримані кошти будуть перераховані у фонд гуманітарної допомоги дітям.

Закликаємо усіх охочих долучатися до проєкту та надсилати дитячі малюнки на сайт http://momiseewar.com

Покажемо світу, які мужні й сильні духом діти України!

Все буде Україна!


 

Немає коментарів:

Дописати коментар